W poszukiwaniu raju
Jean Delumeau
Seria: Nowa Marianna
Ogarniający nas dzisiaj pesymizm mocniej niż kiedykolwiek każe nam, zaniepokojonym o przyszłość, pytać o raj. Jean Delumeau prowadzi nas w jego stronę drogą od „ogrodu rozkoszy” po „szczęście wieczne” przez nigdy niegasnące oczekiwanie na „tysiąc lat pokoju na ziemi”. Autor chce być blisko czytelnika, jego książka to zaproszenie do rozmowy.

JUDEOCHRZEŚCIJAŃSKA PODRÓŻ DO RAJU

Jednotomowa, przejrzysta synteza słynnej trzytomowej Historii raju.

Jean Delumeau opowiadał, że po publikacji trzytomowej Historii raju często był pytany o raj, tak jakby miał do niego klucz. Mówił, że chodzi o refleksję nad nadzieją, nad formami, jakie przybierała w kolejnych stuleciach, po czym najchętniej  przywoływał anegdotkę o pewnym dialogu, który zdarzył się, gdy był spacerze ze wnuczkami – siedmioletnią Isabelle i pięcioletnią Florence – wczesną wiosną w okolicach domu. Powietrze było krystalicznie czyste, góry wyraźnie odcinały się na tle błękitu nieba, było tak pięknie, że Isabelle oznajmiła: „Tutaj jest prawie raj”. Florence spytała: „A co to takiego raj…?”. Na co Jean Delumeau, wielki historyk, odpowiedział, że raj to szczęście, które się nie kończy. Ale dla małej Florence nie brzmiało to przekonywująco. „A skąd ty to wiesz?” – spytała. No właśnie – oto pytanie, które mimo upływających lat nie dawało mu spokoju. I stąd książka W poszukiwaniu raju.

Czy nasze ziemskie drogi do raju to ślepa uliczka, czy  prowadzą nas ku światłu?

Jean Delumeau (18 czerwca 1923 – 13 stycznia 2020), historyk Kościoła i kultury Zachodu wieków XIV–XVIII, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej humanistyki; autor wielu wspaniałych książek, m.in. Cywilizacja OdrodzeniaStrach w kulturze Zachodu XIV–XVIII w.Grzech i strach. Poczucie winy w kulturze Zachodu XIII–XVIII w.Historia ojców i ojcostwaSkrzydła anioła. Poczucie bezpieczeństwa w duchowości człowieka Zachodu w dawnych czasachHistoria raju. Ogród rozkoszy.

przełożyła Agnieszka Kuryś

Warszawa 2020, format 165 x 235 mm, oprawa twarda, s. 284, ISBN 978-83-64708-57-2