Z Mateuszem Chaberskim, autorem książki „Asamblaże, asamblaże. Doświadczenie w zamglonym antropocenie” rozmawiać będzie Agata Janikowska.
W obliczu trwającej właśnie ekokatastrofy kluczowe wydaje się tworzenie nowych sposobów mówienia o świecie, alternatywnych wobec tradycyjnych języków Nowoczesności, które przyczyniły się do antropogenicznych zmian środowiska. Zamglony antropocen to spekulacja na temat tego, jak mógłby wyglądać świat w którym wzrok nie zapewnia już pewnej wiedzy a dotychczasowe punkty orientacji zniknęły. Co w takim świecie dzieje się z ludzkim doświadczeniem? Jakie typy relacji ludzi i nie-ludzi on wytwarza? Jakie wreszcie funkcje może w nim spełniać sztuka?
Mateusz Chaberski, współpracownik Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania nad performatywnością, teorię asamblaży, badania nad afektami i studia nad antropocenem. Zastępca Dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktor inicjujący. W 2015 roku opublikował książkę Doświadczenie (syn)estetyczne. Performatywne aspekty przedstawień site-specific (Kraków: Księgarnia Akademicka). W 2019 roku opublikował książkę Asamblaże, asamblaże. Doświadczenie w zamglonym antropocenie (Kraków: Księgarnia Akademicka).