Spotkanie wokół książki „Krajobrazy kontekstu”
W poszukiwaniu raju
Ogarniający nas dzisiaj pesymizm mocniej niż kiedykolwiek każe nam, zaniepokojonym o przyszłość, pytać o raj. Jean Delumeau prowadzi nas w jego stronę drogą od „ogrodu rozkoszy” po „szczęście wieczne” przez nigdy niegasnące oczekiwanie na „tysiąc lat pokoju na ziemi”. Autor chce być blisko czytelnika, jego książka to zaproszenie do rozmowy.
Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna
Prezentowana książka jest o fotografii w ruchu – powielanej, dystrybuowanej, oglądanej, przekazywanej z rąk do rąk i eksponowanej – oraz o związanej z fotografią pamięci indywidualnej i zbiorowej.
Warsaw Housing Cooperative. City in action
Analyses a little-known, century-old peripheral modernist social estate, using contemporary analytical categories employed by critical urban studies researchers.
Zobaczyć – rozpoznać – zrozumieć. Wizualizacja jako metoda upowszechniania wiedzy
Opracowanie jest efektem zetknięcia różnych perspektyw badawczych reprezentowanych przez autorki: mikrobiolożkę, inżyniera środowiska i kulturoznawczynię.
Zamiast interpretacji. Między doświadczeniem kinematograficznym a rozumieniem filmu
Punktem wyjścia podjętej w książce refleksji jest pytanie o status humanistycznej interpretacji oraz zacierania się granicy pomiędzy interpretacją a przedintelektualnym, sensualnym czy wręcz somatycznym odbiorem dzieła sztuki.
Kultura wizualna w dobie terroryzmu
Książka ta jest o obrazach, których źródłem bądź tematem jest terroryzm (niewartościująco i szeroko pojmowany), a w szczególności o kulturowych ramach wytwarzania i dekodowania tychże obrazów.
Praxis i miasto. Ćwiczenie z kulturowych badań angażujących
Kluczem staje się tu ważna, choć usytuowana raczej w tle najważniejszych sporów w humanistyce, tradycja tzw. teorii praktycznych lub filozofii realizowanych.
Memosfera. Wprowadzenie do cyberkulturoznawstwa
Celem monografii “Memosfera. Wprowadzenie do cyberkulturoznawstwa” jest sformułowanie i omówienie autorskiej propozycji teoretyczno-metodologicznej dotyczącej kulturoznawczego badania cyberkultury.
Sound of War and Peace. Soundscapes of European Cities in 1945
This book vividly evokes for the reader the sound world of a number of European cities in the last year of the Second World War.
Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej
Jak dbać o dobro wspólne w społeczeństwie kapitalistycznym opartym na konkurencji?
Ikony normalizacji. Kultury wizualne Niemiec 1945-1949
Ikony normalizacji. Kultury wizualne Niemiec 1945-1949 to książka, która omawia znaczenie obrazów w odbudowie powojennych społeczeństw niemieckich.