Będzie ono poświęcone książce pt. „Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy„, na którą składają się esej fotograficzny autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłko oraz teksty: Stanisława Lema, Marty Miskowiec, Tomasza Rakowskiego, Ziemowita Szczerka, Zdzisława Skroka, Marcina Smerdy, Rocha Sulimy, Jerzego Vetulaniego. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. sposobów fotograficznego ujmowania fenomenów cechujących polską rzeczywistość społeczno-kulturową, tzn. wizualnego badania relacji człowieka i „smart obiektów”.
O „Smart obiekcie” pisał Marcin Wicha:
„Ta książka zawiera zdjęcia dziurawego tynku, kapliczek i produktów wędliniarskich. Można w niej znaleźć także rynny, rury, złączki. Niektóre instalacje zmontował jakiś mroczny geniusz, Piranesi robót hydraulicznych. Jest to rzecz o sztuce łatania. O rzemiośle sztukowania. O kleceniu z tego, co jest pod ręką. O zaradności, czyli zgodzie na regułę i próbach zmajstrowania sobie wyjątku. Zapewne można to uznać za opowieść o Polsce, o modernizacji, peryferyjności i tym podobnych. Na szczęście jest to po prostu książka o ludziach i dziwnych przedmiotach”.
W spotkaniu udział wezmą autorzy koncepcji książki i fotografii:
Agata Pankiewicz – fotograf, architekt wnętrz. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie
Marcin Przybyłko – fotograf, grafik (współtwórca pracowni Teren Prywatny), absolwent ASP w Krakowie. Współpracuje z krakowską ASP, MNK, MHF, Capellą Cracoviensis, PAU.
Rozmowę prowadzić będzie Piotr Jakub Fereński – kulturoznawca, badacz kultury miejskiej, teoretyk fotografii; adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 17:00 w galerii FOTO-GEN (dawny Domek Romański) przy ul. bpa Nankiera 8 we Wrocławiu.