Kolejny dzień trwa dramat uchodźców – tych, którzy usiłują przedostać się w rejony bezpieczne od rosyjskich ataków i tych, którym udało się przekroczyć polską granicę. Pamiętamy także o tragedii osób przebywających nadal na granicy polsko-białoruskiej. Wszelkie apele i głośne deklaracje tracą na znaczeniu wobec konieczności podejmowania realnych działań pomocowych.
Jesteśmy dumni z działań naszych koleżanek i kolegów aktywnie uczestniczących w akcjach skierowanych do wszystkich mieszkańców Ukrainy – zarówno tych stałych, jak i tymczasowo w niej przebywających jako zagraniczni studenci ukraińskich uniwersytetów.
Zauważamy jednocześnie, że docierają do nas zarówno wiarygodne świadectwa, jak też niestety – liczne medialne mistyfikacje.
Jednym z celów Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego jest prowadzenie działań w obszarze edukacji kulturalnej i medialnej. Jako kulturoznawczynie i kulturoznawcy, nierzadko specjalizujący się w badaniach przekazów medialnych sprzeciwiamy się wszelkim przypadkom zachowań rasistowskich i ksenofobicznych. Zachęcamy także do starannej analizy i weryfikacji informacji do nas napływających oraz przeciwdziałania złym praktykom medialnym.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego